Časté dotazy

Jaký je rozdíl mezi žaluzií a roletou?
Rolety jsou většinou tvořeny jedním kusem materiálu, který nejlépe zastíní prostory vašeho domova či kanceláře. Stahují se z horní části okna. Žaluzie jsou naopak vytvořeny ze sestavy nad sebou, nebo vedle sebe seřazených tenkých hliníkových, dřevěných nebo bambusových lamel propojených provázkem či páskou a žebříčkem kterým lze natáčením regulovat velikost mezer mezi nimi. Lamely žaluzií tedy mohou být orientovány horizontálně nebo vertikálně. Při výběru typu lamel je vhodné pomyslet i na to, jak budou žaluzie vypadat při pohledu zvenčí. Roletami tedy lépe zastíníte, žaluziemi zase plynule regulujete přístup světla do místnosti a výhled ven.Všechny naše produkty jsou pro vás připravovány na míru. Chcete-li pomoci s výběrem nejvhodnějšího řešení pro váš interiér, kontaktujte nás. Rádi vám s výběrem pomůžeme.

Žaluzie

Z jakého materiálu může být žaluzie vyrobena?
Žaluzie dnes můžeme vybírat z širokého spektra materiálů od dřeva přes kov, bambus až po skládané plisé žaluzie. Textilní materiály přitom mohou být opatřeny antistatickou úpravou.
Bambusové žaluzie jsou oproti dřevěným podstatně lehčí a mají delší životnost, oba typy však dodají vašemu interiéru moderní vzhled. Bambusové žaluzie nadto vykazují výbornou odolnost proti vlhkosti. Pokud si přejete k bazénu či do koupelny přírodní materiál – neváhejte.

Kde mohou být žaluzie umístěny?
Podle umístění rozdělujeme žaluzie na vnější (venkovní) a vnitřní.
Venkovní žaluzie se umisťují na fasádu domu. Pokud s jejich výběrem začneme před zahájením stavby, může být prakticky celý mechanismus žaluzie skryt pod fasádou, celé řešení pak vypadá mnohem elegantněji.Vnitřní žaluzie jsou většinou upevněny na vnitřní straně okna nebo v jeho nice (výklenku), což však neznamená, že nemohou být umístěny jinde. Vyřeší kromě stínění tradičních svislých a střešních oken i složitější situace, mezi něž můžeme zařadit například zastínění skleněného stropu.

Údržba žaluzií
Údržba vnitřních textilních žaluzií je dnes již podstatně jednodušší, než dříve. Vždy jsou ošetřeny antistatickou úpravou, díky které se na nich neusazuje tolik prachu. Mnohé typy žaluzií jsou prakticky bezúdržbové.Venkovní žaluzie se vyrábějí z pevnějších materiálů (hliník). Jejich čištění je tedy velice snadné, nečistoty stačí jednoduše opláchnout hadicí a vodou a je hotovo. Vnitřní žaluzie doporučujeme otírat pouze antistatickou prachovkou, prodloužíte tím jejich životnost.

Ovládání žaluzií
Většinu žaluzií lze ovládat ručně – mechanicky, klikou, provázkem, řetízkem nebo tyčkou. Klientům, kteří objednávají rozměrnější žaluzie, nebo požadují větší pohodlí, doporučujeme ovládání elektrické. Ovládání žaluzií lze pohánět rovněž solárním článkem, stejně jako jej začlenit do celého konceptu inteligentního bydlení či chytrého bytu řízeného počítačem, mobilním telefonem nebo tabletem.

Rolety

Jaké jsou typy?
Rolety se rozdělují na venkovní a vnitřní. Venkovní rolety se umisťují z čela fasády, jsou zhotoveny z odolnějších materiálů (kov, dřevo, screen) a mohou obsahovat i sítě proti hmyzu. Pokud začneme s výběrem rolet ještě před stavbou, je možné uschovat celý ovládací mechanismus esteticky pod fasádu. Vnitřní rolety mohou být umístěny kdekoliv v domácnosti, zastiňovat jimi můžeme dveře i okna a nejčastěji jsou vyrobeny z látky (např. screenové nebo blackoutové). V naší nabídce se nachází několik typů rolet s odlišnými vlastnostmi. Venkovní rolety se vyrábějí z kovových materiálů, aby lépe odolávaly vnějším vlivům a chránily objekt před vloupáním. Vnitřní rolety se naopak vyrábějí spíše z lehčích materiálů. Patří mezi ně například římské a látkové rolety, které jsou dodávány v různých barvách a dají se snadno udržovat.Screenové rolety, vytvořené z poloprůhledného syntetického materiálu, dodávané v mnoha barevných odstínech, ale i japonské posuvné stěny, které se skládají z několika svisle napnutých pruhů látky, nebo zatemňovací rolety a další typy rolet připravených na míru.

Jak mohou být rolety ovládány?
Venkovní i vnitřní rolety mohou být ovládány manuálně. K rozměrnějším roletám však často doporučujeme elektrické ovládání, jehož napájení může zajistit i solární panel. Ruční ovládání venkovních rolet může být řešeno páskou, klikou, provázkem nebo pružinou, ta bývá použita nejčastěji v případech, kdy klika není vhodným řešením. Ovládání nejrozměrnějších venkovních rolet může zajistit i motor. Zákazníci se často ptají, jak efektivně dokážou rolety v teplém letním období ochránit místnost před zateplením. Nejlépe tuto funkci plní venkovní rolety, které dokáží odrazit až 100% tepelného záření, screenové vnitřní rolety absorbují teplo až z 96%, ale zabraňují průniku tepla až na vnitřní straně oken, sklo tedy zůstává rozehřáté. Dalším důležitým parametrem je schopnost rolety stínit dopadající světlo. Opět jsou zde nejúčinnější rolety vnější, ostatní typy rolet zastíní interiér tak, že v něm můžeme i za jasného slunečného dne např. sledovat televizi. Screenové rolety mají stínicí účinnost až 95%.

Markýzy

Lze robustní konstrukce připevněnit na fasádu?
V různých supermarketech lze pořídit velmi levné markýzy. Na první pohled je však zřejmé, že toho moc nevydrží. Pohlídejte si, aby nosné části konstrukce markýzy byly z oceli, ramena a další části z kvalitních slitin hliníku. Markýza vám tak nezrezne, bude pevná a takřka nezničitelná.Přidělání markýzy na fasádu nepodceňujte. Markýza i fasáda musí vydržet silný nápor větru nebo neopatrnou manipulaci s rameny. Proto se vyplatí nechat si markýzu odborně namontovat.

Liší se montáž na zateplenou a nezateplnou fasádu?
Ano. Při montáži do nezateplené fasády se navrtají otvory pro zavitové tyče, které poté držejí kotvy markýzy. Na montáž do zateplených fasád používáme kotvy Thermax od společnosti Fischer, která zabraňuje vzniku tepelných mostů po navrtání fasády. U obou variant používáme pro upevnění injektážní maltu na kotvení v betonu a zdivu značky Fischer.

Je látka chráněna proti plísním a UV záření?
Potahová látka markýzy může taktéž dosahovat různých kvalit. Zásadní vlastností látky je dostatečný UV filtr. Nekvalitní markýzové látky mohou propouštět nebezpečné sluneční záření, tím se ve větších vedrech stávají nepoužitelné. Není proto dobré pořizovat ty nejlevnější. Správná markýza by měla být oboustranně impregnována, jen tak jí neuškodí mírný deštík, nebude vám po desítky let plesnivět a hnít.

Jaké jsou typy markýz a jejich doplňky?
Markýzy dělíme podle typu uložení látky na kazetové, polokazetové a bez krytu. Kazetové markýzy nejlépe chrání látku před vnějšími vlivy – látka je uzavřena v kompaktním pouzdře. Dobrou variantou bývá polokazetová markýza, chráněná proti nepříznivému počasí shora.K markýzám lze pořídit spoustu příslušenství. Manuální navíjení látky lze nahradit elektrickým motorem (lze použít i motor s nouzovou klikou). Větrné, otřesové, sluneční a dešťové čidlo může markýzu zasouvat a vysouvat ve vaší nepřítomnosti. Vypínač s časovacími hodinami vám zajistí chladivý stín, ještě než přijdete domů a infra zářič zase teplo pod markýzou i v chladnějších měsících.